Zakres ochrony ubezpieczeniowej

agent ubezpieczeniowy - zakres ubezpieczenia polisy oc agentaUbezpieczeniem OC agenta objęta jest:

  1. odpowiedzialność cywilna multiagenta ubezpieczeniowego za szkody wyrządzone w następstwie jego działania  lub zaniechania, w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych.

  2. Ubezpieczeniem OC objęte są również szkody wyrządzone przez osoby, które da niego wykonują czynności agencyjne, czyli pracowników i innych agentów z którymi ma umowę na wykonywanie czynności agencyjnych - tzw. OFWCA.

Polisa OC Agenta nie obejmuje miedzy innymi:

  1.  Szkód wyrządzonych umyślnie.
  2. Zapłaty kar umownych powstałych w związku z wykonywaniem przez ubezpieczonego czynności agencyjnych.
  3. Wyrządzonym osobom o których mowa w pkt. 2.

 

Kto powinien kupić polisę oc agenta?

agent ubezpieczeniowy - dla kogo ubezpieczenie

 

Polisę OC Agenta ubezpieczeniowego powinien kupić każdy agent współpracujący z minimum dwoma towarzystwami z tego samego działu ubezpieczeń, a więc dwoma towarzystwami majątkowymi lub życiowymi.

Posiadanie tylko  jednej umowy agencyjnej z zakładem ubezpieczeń na życie i/lub jednej umowy z zakładem majątkowym, nie powoduje obowiązku wykupienia polisy OC Agenta.

Agent ubezpieczeniowy, będący osobą fizyczną,  wykonujący czynności agencyjne na rzecz innego multiagenta ubezpieczeniowego (jako tak zwana OFWCA) jest chroniony w zakresie tych czynności, polisą oc tego multiagenta.

 

 

Kara za brak polisy OC Agenta ubezpieczeniowego.

 

Agent Ubezpieczeniowy - kara za brak polisy oc

Agent ubezpieczeniowy, który był zobowiązany zakupu obowiązkowej polisy oc i nie spełnił tego obowiązku, zobowiązany jest wnieść opłatę na rzecz budżetu państwa za każdy rok pozostawania bez polisy oc agenta. (Wniesienie opłaty nie zwalnia z obowiązku zakupu polisy oc).

Wysokość opłaty, jest uzależniona długości przerwy w okresie ubezpieczenia w każdym roku i wynosi równowartość w złotych

  •   200 euro ‒ w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,

  •   500 euro ‒ w przypadku gdy okres ten przekracza 3 dni, ale nie przekracza14 dni,

  • 1000 euro ‒ w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

 

 

Suma gwarancyjna ubezpieczenia wynosi równowartość w złotych

agenta ubezpieczeniowy - suma gwarancyjna w ubezpieczeniu oc agenta

 

1.300.380 EURO w odniesieniu do jednego zdarzenia.

1.924.560 EURO w odniesieniu do wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia.

 

 

 

 Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

 

agent ubezpieczeniowy - jak zostać agentem

  • Żeby zostać agentem ubezpieczeniowym trzeba być osobą niekaraną, mieć co najmniej średnie wykształcenie i zdać państwowy egzamin.

  • Egzamin poprzedzony jest szkoleniem. Szkolenia i egzaminy przeprowadzają towarzystwa ubezpieczeń.

  • Po zdaniu egzaminu możesz podpisać umowę agencyjną z zakładem, który go przeprowadził. Zakład ten zgłosi Cię do Rejestru Pośredników Ubezpieczeniowych prowadzonego przez KNF.

  • Przy podpisaniu kolejnych umów agencyjnych, będzie wymagane przedłożenie obowiązkowej polisy oc agenta. Szkolenia będą dotyczyć tylko oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeń i obowiązujących w nich procedur. Każdy zakład ubezpieczeń będzie zgłaszał taką umowę do rejestru KNF.

 

OC Multiagenta - najczęściej zadawane pytania

agent ubezpieczeniowy - pytania dotyczące oc multiagenta

  • Czy polisa oc agenta ubezpieczeniowego przedłuża się automatycznie i trzeba ja wypowiedzieć, żeby zmienić zakład ubezpieczeń?
  • Nie, tego ubezpieczenie oc, nie trzeba wypowiadać, nie przedłuża się automatycznie.

 

  • Jak postępujemy w przypadku spółki cywilnej, polisa oc będzie wystawiona na spółkę, czy wspólników?
  • Spółka cywilna nie może być strona umowy ubezpieczeniowej. Każdy ze wspólników musi posiadać swoją polisę oc agenta.

 

  • Miałem dotychczas jedną umowę agencyjną na ubezpieczenia majątkowe, teraz podpisuję drugą umowę agencyjną z towarzystwem ubezpieczeń na życie, czy powinienem kupić polisę oc agenta?
  • Obowiązek zawarcia ubezpieczenia oc agenta , powstaje z chwilą zawarcia umowy z drugim zakładem ubezpieczeń z tego samego działu ubezpieczeń, a więc z drugim zakładem ubezpieczeń sprzedającym polisy majątkowe (dział II) lub na życie (dział I). Można więc mieć jedną umowę z towarzystwem ubezpieczeń majątkowym  i jedną umowę z towarzystwem ubezpieczeń na życie, bez konieczności posiadania polisy OC Agenta.
 
  •  Mam umowę z jednym zakładem Ubezpieczeń, ale chcę podpisać dodatkowo umowę na sprzedaż ubezpieczeń dla innej  multiagencji, czy będę musiał kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC Agenta?
  • Nie, czynności agencyjne, wykonywane przez osobę fizyczną na rzecz  innego multiagenta będą objęta j obowiązkową polisą oc tek multiagencji.
 
  •  Czy kupując polisę OC dla Agenta w  TUZ TUW muszę również zawrzeć umowę agencyjną z tym towarzystwem?
  • Nie, nie ma takiego warunku przy zakupie ubezpieczenia OC Agenta ubezpieczeniowego w TUZ TUW.

 

Akty prawne dotyczące działalności agencyjnej

 Agent ubezpieczeniowy - rozporządzenie OC Agenta
  1. Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2017 r., poz. 2486 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2018 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń oraz czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji (Dz. U. z 2018 r., poz. 1746).
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1007) i jego korekta - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 
z dnia 18.05.2018r.
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych
Na podstawie art. 20 ust. 17 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 1881) zarządza się, co następuje:
§ 1
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej agenta ubezpieczeniowego i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniając za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych, zwanego dalej "ubezpieczeniem OC", termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia.
§ 2
  1. .Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna odpowiednio agenta ubezpieczeniowego i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające, którzy wykonują czynności agencyjne, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, zwane dalej „czynnościami agencyjnymi”, na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1130), za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych.
  2. Ubezpieczeniem OC są objęte również szkody wyrządzone przez osoby, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne.
  3. Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód:  
    1)   wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom zatrudnionym przez ubezpieczonego na  podstawie umowy o pracę lub osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne;  
    2)   polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego lub osobę, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi lub osobie, z którą ubezpieczony lub osoba, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, pozostaje we wspólnym pożyciu; 
    3)   powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

3a. Ubezpieczenie OC nie obejmuje również kar umownych, wynikających z działania podjętego w okresie ubezpieczenia lub zaniechania działania w tym okresie, w związku z wykonywaniem przez ubezpieczonego czynności agencyjnych.

4.Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie szkody w zakresie, o którym mowa w ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, bez możliwości umownego ograniczenia przez zakład ubezpieczeń wypłaty odszkodowań
§ 3
Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w dniu zawarcia przez agenta ubezpieczeniowego lub agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające umowy agencyjnej z drugim zakładem ubezpieczeń wykonującym działalność ubezpieczeniową w tym samym dziale ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
§4
  1. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC Agenta, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy wynosi równowartość w złotych 1.300.380 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, oraz 1.924.560 euro w odniesieniu do wszystkich takich zdarzeń.
  2. Równowartość w złotych wyrażonych w euro kwot, o których mowa w ust. 1, przelicza się według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta.
§ 5
  1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do umów ubezpieczenia OC zawartych od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
  2. Umowy ubezpieczenia OC zawarte na podstawie dotychczasowych przepisów obowiązują, do końca okresu, na jaki zostały zawarte, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 6
         Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 01 października 2018 r.
Treść rozporządzenia zawiera zmiany wprowadzone Rozporządzeniem MF z dnia 6.05.2020 Dz. U. z dnia 12.05.2020 Poz. 846